Konya Travel Routes Project

Konya Travel Routes Project was emerged from the idea of encouraging visitors of Konya to visit the other historical sites in the city centre. Gathering the elements of wayfinding and graphic designs, Konya Travel Routes project has three key objectives: (1) enabling visitors to spot all the historical sites in Konya easily, (2) publicizing the historical sites efficiently and (3) providing specially designed products of Konya to the visitors. 
Pursuing the abovementioned objectives, walking trails and user friendly maps were designed in order to direct visitors to the 26 historical sites in the city from the Mevlana Museum. Each historical site is highlighted with specially designed icons. With their colourful and coherent designs, these site icons aim to contribute to the brand of Konya. Taking departure from this point, postcards and souvenirs were designed for each historical site.
The second stage of Konya Travel Routes project, aimed to be completed in the future, will seek to provide a more comprehensive wayfinding design covering the entire repertoire of historical sites and museums in Konya province. 
 
Konya Gezi Rotaları Projesi
 
9000 yıldan beri medeniyetlerin kesişme noktası olan Konya ili, Türkiyenin en eski yerleşim bölgelerinden birisidir. Konya ili birçok müzeyi, ve ören yerlerini bünyesinde barındırmaktadır. Bunların  içersinde, Konya kent merkezinde yer alan Mevlana Müzesi 2018 yılının Türkiye’de en çok ziyaret edilen müzesi olarak öne çıkmaktadır. 
Konya Gezi Rotaları projesi, Konya’a gelen ziyaretçilerin şehrin Mevlana Müzesi dışındaki mekanlarını keşfetmesi fikrinden ortaya çıktı. Yönlendirme ve grafik tasarım elemanlarını bir araya getiren Konya Gezi Rotaları projesi, (1) kente gelen ziyaretçilerin şehrin tüm tarihi mekanlarına kolayca ulaşmasını, (2) tarihi mekanların verimli bir şeklide tanıtılmasını ve (3) ziyaretçilerin Konya’ya özel tasarım ürünlerine ulaşmasını amaçlamaktadır. 
Yukarıdaki hedefler doğrultusunda, Mevlana Müzesine gelen ziyaretçilerin şehir merkezinde yer alan 26 adet tarihi mekana ulaşabilmesi için yürüyüş rotaları oluşturulmuş ve kullanımı kolay haritalar tasarlanmıştır. Harita üzerinde ve tanıtım broşürlerinde mekanlar için özel tasarlanmış ikonlar kullanılmıştır. Renkli ve kolay kavranabilir tasarımları ile bu mekan ikonların Konyanın markalaşmasına ve tanıtımına katkı sağlaması hedeflenmektedir. Bununla bağlantılı olarak her tarihi mekan için özel kartpostallar ve çeşitli hediyelik eşyalar tasarlanmıştır.  
Gelecekte yapılması planlanan Konya Gezi Rotaları projesinin ikinci aşamasında Konya ili içerisindeki müze ve ören yerlerini odaklanması ve daha kapsamlı bir yönlendirme tasarımı yapılması planlanmaktadır. 
Client: Konya /Turkey
Date: April 30, 2019